E-poradnik
Witam, W jaki porach można odwiedzać szpital ?
Odwiedziny pacjentów przebywających w oddziałach szpitalnych odbywają się codziennie zgodnie z ustaleniami w poszczególnych oddziałach, w sposób nie zaburzający pracy oddziału. Ważne jest aby odwiedziny pacjentów nie naruszał praw innych pacjentów, w szczególności prawa do poszanowania intymności oraz ciszy i spokoju. Osoby odwiedzające zobowiązane są do przestrzegania regulaminu porządkowego dotyczącego praw i obowiązków pacjentów przebywających w Szpitalu.
Rodzic lub inny opiekun prawny ma prawo do całodobowego pobytu przy chorym dziecku oraz do zapewnienia mu opieki pielęgnacyjnej, ponosząc koszty własnego pobytu w wysokości ustalonej zarządzeniem Dyrektora Szpitala. Matka karmiąca dziecko przebywające w szpitalu ma zapewniony pobyt bezpłatny.
W oddziałach intensywnego nadzoru, salach pooperacyjnych obowiązuje zakaz odwiedzin. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość odwiedzin za zgodą koordynatora lub lekarza dyżurnego. Obowiązuje odzież ochronna.
W przypadkach uzasadnionych względami sanitarno-epidemiologicznymi, porządkowymi lub ze względu na stan zdrowia innych pacjentów przebywających w sali chorych, odwiedziny mogą być w różnym zakresie ograniczone lub zakazane przez ordynatora/koordynatora lub Dyrektora.
Osoby odwiedzające, które nie stosują się do postanowień niniejszego Regulaminu lub wskazówek personelu medycznego, mogą zostać wydalone z oddziału przez pracowników ochrony oraz pozbawione możliwości odwiedzin pacjentów.
Szegółowa informacja na temat odwiedzin znajduje się w zakładce na stronie szpitala INFORMACJE -> dla odwiedzających -> regulamin odwiedzin
Co zabrać do szpitala ?
Pacjent zgłaszający się na leczenie do Szpitala winien:
1. Posiadać ważne dokumenty: dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty) dowód ubezpieczenia (legitymacja, odcinek renty/emerytury) skierowanie do szpitala wraz z aktualnymi wynikami badań karty informacyjne z poprzednich hospitalizacji
3. Można również posiadać swoje: piżamę, ręczniki, kapcie, bieliznę osobistą, kosmetyki, środki higieny osobistej, ulubiony przedmiot (np. zabawkę - w przypadku hospitalizacji dziecka)
Witam serdecznie! Chciałbym się spytać, na kiedy można by zarejestrować moją córkę do poradni ortopedycznej dziecięcej ze skierowaniem i czy można na...
Pani Bożeno nasz Szpital w swojej strukturze nie posiada dziecięcej poradni ortopedycznej. Posiadamy poradnię chirurgii dziecięcej, w której przyjmowane są dzieci ze skierowaniami od lekarza rodzinnego. Do poradni można zarejestrować się od poniedziałku do piątku.
Witam, ile kosztuje gastroskopia jeżeli nie jestem ubezpieczony?
Panie Krystianie jeżeli zgłosi się Pan ze skierowaniem do Poradni Endoskopii zostanie Pan wpisany na listę pacjentów oczekujących na to badanie. Badanie jest całkowicie bezpłatne.
Witam Chciałabym się dowiedzieć jak jest u Was z porodem. Czy będąc z Mrągowa, mogę przyjechać do Was i urodzić? Co trzeba zabrać do szpitala dla...
Jeżeli zdecyduję się Pani rodzić w naszym szpitalu to oczywiście istnieje taka możliwość. Powinna Pani posiadać:
- dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty)
- dowód ubezpieczenia (legitymacja, odcinek renty/emerytury)
- skierowanie do szpitala wraz z aktualnymi wynikami badań
- karta ciąży
Można również posiadać swoje:
- piżamę,
- ręczniki,
- kapcie,
- bieliznę osobistą,
- kosmetyki, środki higieny osobistej,
Natomiast dla dziecka proszę zabrać do szpitala: ubranka, pampersy oraz środki pielęgnacyje: chusteczki i oliwkę
Witam chcialabym zarejestrowac sie na wizyte prywatną do doktora Michalskiego ,proszę o kontakt telefoniczy umożliwiający rejestrację
Pani Jolanto, Pan doktor Michalski przyjmuje w naszej poradni chirurgii urazowo - ortopedycznej w każdą środę od godziny 8.00 do godziny 15.00 i zachęcamy Panią do wizyty w naszej poradni. Proszę pamiętać tylko o skierowaniu od lekarza rodzinnego. Natomiast jeżeli chce Pani się umówić mimo wszystko na wizytę prywatną to proszę zadzwonić w godzinach pracy Pana doktora w poradni na numer 089 715 63 43.
Czy w Państwa szpitalu są wykonywane artroskopie kolan?
W naszym szpitalu wykonywane są zabiegi z zakresu:
• artroskopii diagnostycznych stawów kolanowych i barkowych,
• artroskopowych rekonstrukcji więzadłowych w obrębie stawów kolanowych,
Czy idąc do szpitala na operacje trzeba mieć koszulę nocną, piżamę czy dostanie się jednorazową?
Przyjmując się na oddział powinna mieć Pani własną piżamę, bądź koszulę nocną, natomiast na sam zabieg operacyjny będzie Pani przewożona na blok operacyjny w koszuli szpitalnej.
Jaki jest czas oczekiwania na protezę kolana?
Okres oczekiwania na protezę kolana to okres ok. dwóch lat od chwili wpisania się na listę pacjentów oczekujących na zabieg.
Dostałam wypis ze szpitala z błędem - to tylko "pomyłka na papierze" ale należałoby ją moim zdaniem jakoś sprostować. Jak teraz zmienić ten zapis? czy...
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej i rodzajów jej przetwarzania (Dz. U. Nr 252, poz. 1697, z późn. zm) wpis dokonany w dokumentacji nie może być z niej usunięty, a jeżeli został dokonany błędnie, zamieszcza się przy nim adnotację o przyczynie błędu oraz datę i oznaczenie osoby dokonującej adnotacji( tj nazwisko i imię, tytuł zawodowy, uzyskane specjalizacje, numer prawa wykonywania zawodu — w przypadku lekarza, pielęgniarki i położnej, podpis tej osoby). Pacjent, który w swojej dokumentacji medycznej stwierdził błąd powinien zażądać aby placówka dokonała korekty tej nieprawidłowości, zgodnie z przywołanym aktem prawnym.
Mam 21 lat. Skończyłem naukę i pracowałem na umowie o praktyki (umowa bez ubezpieczenia zdrowotnego). Właśnie przebywam w szpitalu. Byłem przekonany,...
Odnosząc się do opisanego problemu wyjaśniam, że ubezpieczenie zdrowotne na podstawie zgłoszenia dokonanego przez rodzica przysługuje dziecku do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat. Zatem zakończenie nauki przez dziecko powoduje utratę prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, wynikającego ze zgłoszenia rodzica, nawet jeżeli nastąpi to przed ukończeniem 26 roku życia. Ponadto, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę:
1) ponadgimnazjalną - wygasa po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy uczniów,
2) wyższą - wygasa po upływie 4 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.
Jeżeli po zakończeniu nauki i upływie ww. okresu (w zależności od rodzaju szkoły, jaką Pan ukończył) nie uzyskał Pan prawa do świadczeń finansowanych ze środków publicznych, to leczenie będzie odbywało się poza systemem ubezpieczeń zdrowotnych i będzie za odpłatnością.
W przypadku nagłego zachorowania jedynie świadczenia Zespołów Ratownictwa Medycznego (czynności ratunkowe) są bezpłatne dla pacjenta, niezależnie od jego statusu. Natomiast koszty pozostałych ponosi pacjent.
Wyjaśniam również, że osoba która nie ma prawa do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych może je uzyskać poprzez np. :
- rejestrację w Urzędzie Pracy,
- decyzję wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby,
- zawarcie dobrowolnej umowy z NFZ.
Umowa zlecenia również uprawnia do świadczeń finansowanych ze środków publicznych, jeśli są odprowadzane od niej składki.
Komu udziela informacji o pacjencie lekarz w przypadku gdy pacjent jest nieprzytomny?
Zgodnie z art. 31 ust 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty „Lekarz ma obowiązek udzielać pacjentowi lub jego ustawowemu przedstawicielowi przystępnej informacji o jego stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu”.
Natomiast ust. 6 w/w przepisu stanowi, że: „Jeżeli pacjent nie ukończył 16 lat lub jest nieprzytomny bądź niezdolny do zrozumienia znaczenia informacji, lekarz udziela informacji osobie bliskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417).”
Osoba bliska w rozumieniu ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta to: małżonka, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciel ustawowy, osoba pozostającą we wspólnym pożyciu lub osobę wskazaną przez pacjenta.
Czy kobieta w ciąży może rodzić w Szpitalu, w którym chce? Czy obowiązuje rejonizacja?
Zgodnie z art. 30 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (j.t. Dz. U. z 2008 r. Nr 164 poz.1027 z późn. zm.), Świadczeniobiorca (czyli pacjent) ma prawo wyboru szpitala spośród szpitali, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Może więc Pani rodzić w dowolnym szpitalu, który udziela świadczeń zdrowotnych z zakresu położnictwa na podstawie kontaktu z NFZ . Nie ma konieczności wcześniejszego deklarowania chęci rodzenia w danym Szpitalu.
Proszę jednak pamiętać, że świadczeniobiorca ma prawo do wyboru szpitala, ale nie oznacza to, że ma prawo do bezpłatnego przewozu środkami transportu sanitarnego (przewozu karetkami systemu ratownictwa medyczneg) do dowolnie wybranej przez siebie placówki ochrony zdrowia.
Czy ja jako rodzic bedąc przy dziecku w szpitalu muszę płacić za pobyt w szpitalu?
Odpowiadając na ww. pytanie należy przywołać art. 34 w zw. z art. 35 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ( Dz. U. z 2009 r., Nr 52, poz. 419 z poźn. zm.),zgodnie z którym pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osoby bliskie sprawowanej podczas pobytu w szpitalu. Jednakże koszty tej opieki ponosi pacjent (lub jego przedstawiciel ustawowy w przypadku dziecka). Reasumując, jeżeli podmiot udzielający świadczeń poniósł koszty związane z pobytem opiekuna (np. udostępnienie łóżka, wyżywienia, koszt mediów itp.), to placówka ma prawo do opłaty rekompensującej te koszty.
Do kogo należą wyniki badań - do pacjenta czy do przychodni w której je wykonał?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa tj. art. 26 i art. 27 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ( Dz. U. Nr 52, poz. 419 z poźn. zm.), pacjent/jego przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona przez pacjenta ma prawo do udostępniania dokumentacji medycznej czyli :
1) do wglądu w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
2) poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii;
3) poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.
Natomiast akt wykonawczy do ww. ustawy tj. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej i rodzajów jej przetwarzania (Dz. U. Nr 252, poz. 1697) stwierdza, że dokumentacja indywidualna wewnętrzna pacjenta przeznaczona jest na potrzeby podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych. W jej skład wchodzą między innymi wyniki badań diagnostycznych, zleconych w ramach prowadzonej opieki medycznej. Z powyższego wynika, że oryginały dokumentacji medycznej , w tym przypadku wyników badań diagnostycznych , zleconych w poradni są częścią dokumentacji indywidualnej wewnętrznej i pacjent ma prawo otrzymać na żądanie kopie/kserokopie wyników.
Należy tez zauważyć, że jeżeli pacjent dostarczy do placówki posiadane przez siebie oryginały dokumentacji medycznej (np. z leczenia w innej jednostce), to do tej dokumentacji dołącza się kopie tej dokumentacji , zaś oryginały zwraca choremu.
Czy operacja haluksów jest refundowana przez NFZ ?
Jak najbardziej jest to zabieg refundowany przez NFZ
Dzień dobry mam takie pytanie za parę dni spodziewam się operacji żylaków i chciałbym się dowiedzieć co się dzieje po operacji . w pracy jestem cały...
W czasie wizyty poprzedzającej zabieg operacyjny odbędzie się konsultacja chirurgiczna i anestezjologiczna, w trakcie której zostanie Pan poinformowany o metodzie zabiegu chirurgicznego, a także rodzaju znieczulenia jakie zostanie wykorzystane w trakcie zabiegu. Lekarz chirurg przedstawi Panu również postępowanie pooperacyjne.
Witam! Mam pytanie, proszę o informację w jakich godzinach mogę dzwonić w celu zarejestrowania dziecka do poradni chirurgii dziecięcej. Posiadam...
Do poradni Chirurgii Dziecięcej może się Pani zarejestrować osobiście w dniu przyjęcia. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna.
Czy w szpitalu istnieje możliwość zmiany gipsu z tradycyjnego na lekki?Złamanie dotyczy dziecka w wieku 5 lat, miejsce złamania głowa kości...
Pani Izabelo istnieje możliwość zmiany gipsu z tradycyjnego na lekki ale jest to związane z kosztami, które pokrywają rodzice. Sama zmiana jest bezpłatna, natomiast za gips trzeba będzie zapłacić.
Witam. Niedługo będę rodzić. Mam pytanko-co zabrać do szpitala dla nowonarodzonego dzieciątka? Czy szpital wymaga konkretnych rzeczy-np: rożek,śpiochy,...
Jeżeli zdecyduję się Pani rodzić w naszym szpitalu to oczywiście istnieje taka możliwość. Powinna Pani posiadać:
- dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty)
- dowód ubezpieczenia (legitymacja, odcinek renty/emerytury)
- skierowanie do szpitala wraz z aktualnymi wynikami badań
- karta ciąży
Można również posiadać swoje:
- piżamę,
- ręczniki,
- kapcie,
- bieliznę osobistą,
- kosmetyki, środki higieny osobistej,
Natomiast dla dziecka proszę zabrać do szpitala: ubranka, pampersy oraz środki pielęgnacynje: chusteczki i oliwkę
Czy jeśli mam skierowanie na cesarskie ciecie to powinnam wcześniej zgłosić się do szpitala żeby ustalić termin?
Pani Kasi, aby ustalić termin planowanego cięcia cesarskiego należy skontaktować się z lekarzem oddziału ginekologiczno - położniczego dzwoniąc pod numer 089/715 62 31
Chciałabym zmienić lekarza prowadzącego moją ciąże. Czy muszę to zgłosić pielęgniarce w recepcji, czy po prostu się zarejestrować do innego lekarza?...
Szpital nie prowadzi poradni ginekologiczno-położniczej.
Na czym polega Rehabilitacja Kardiologiczna i jak przebiega? Mam skierowanie do Waszego szpitala?
Świadczenia rehabilitacji kardiologicznej w warunkach stacjonarnych udzielane są pacjentom z wysokim poziomem ryzyka lub powikłanym przebiegiem leczenia po:
- ostrych zespołach wieńcowych (stany wczesne) - do 4 tygodni (w przypadku powikłań do 6 tygodni po zdarzeniu);
- zabiegach kardiochirurgicznych – do 6 tygodni (w przypadku powikłań do 8 tygodni od zabiegu);
- innych schorzeniach układu krążenia ze wskazaniem do rehabilitacji kardiologicznej warunkach stacjonarnych - do 4 tygodni (w przypadku powikłań do 6 tygodni po zdarzeniu lub po zaostrzeniu niewydolności serca)
W Wojewódzkim Ośrodku Rehabilitacji Kardiologicznej odbywa się II etap rehabilitacji.
Program obejmuje:
- rehabilitację fizyczną
- rehabilitację psychiczną
- edukację zdrowia
Witam. Chciałam zapytać, jaki jest obecnie czas oczekiwania na operację/zabieg usunięcia kamieni żółciowych?? Jestem z Olsztyna i chciałabym u Państwa...
Pani Magdaleno jest nam niezmiernie miło czytając takie słowa. Najbliższy wolny termin przypada w październiku 2017. Po otrzymaniu przez Panią skierowania od lekarza powinna się Pani skontaktować z personelem lekarskim pracującym w oddziale Chirurgii Ogólnej i ustalić termin planowanego zabiegu operacyjnego. Termin można ustalić osobiście w pokoju lekarskim bądź też telefonicznie, dzwoniąc pod numer 089 715 62 55.
Witam! W jakich dniach ew. godzinach są dokonywane wypisy ze szpitala po pobycie?
Godziny wypisów pacjentów z oddziałów szpitalnych są różne i są podyktowane specyfiką pracy oddziału i stanem zdrowotnym samego pacjenta. Pacjent o zakończeniu leczenia jest informowany przez lekarza prowadzącego i otrzymuje kartę informacyjną, która jest dokumentem potwierdzającym leczenie szpitalne.
Jak długo czeka się w Waszym szpitalu na endoprotezę stawu biodrowego?
Pani Aniu, na zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego obowiązuje kolejka oczekujących, która jest aktualizowana na stronie internetowej Olsztyńskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Na dzień dzisiejszy wolny termin zabiegu w trybie pilnym to dzień 12.04.2018r i w trybie planowym: 20.09.2020r.
Witam, jeśli mam skierowanie do poradni ortopedycznej celem konsultacji (skręcenie i naderwanie innych, nie określonych części kolana) to od razu tego...
Panie Adamie to wszystko o co Pan pyta zależy od tego jakie będą wyniki konsultacji lekarskiej. Powinien się Pan zgłosić do poradni i lekarz po zapoznaniu się z Pana dokumentacją medyczną i zbadaniu Pana zdecyduje o kolejności działań.
Witam. Mam krotkie pytanie. Mam ustalona operacje kregosłupa na koniec roku 2017 w szpitalu w Elblągu. Chcialabym sie dowiedziec czy w Waszym szpitalu...
W naszym szpitalu w oddziale chirurgii urazowo – ortopedycznej wykonywane są następujące zabiegi i procedury:
• endoprotezoplastyki całkowite cementowe i bezcementowe stawów kolanowych,
• osteotomii korekcyjnych,
• artroskopii diagnostycznych stawów kolanowych i barkowych,
• artroskopowe rekonstrukcje więzadłowe w obrębie stawów kolanowych,
endoprotezoplastyki całkowite bezcementowe, cementowe i przynasadowe stawów biodrowych,
• artroskopowe rekonstrukcje stożka rotatorów, niestabilność stawu ramiennego, uwolnienie przestrzeni podbarkowej,
• zabiegi rekonstrukcyjne ręki,
• nowoczesne metody leczenia operacyjnego palucha koślawego,
• nowoczesne metody leczenia zespoleń złamań kości pozwalające na leczenie bez unieruchomienia w gipsie
Niestety nie wykonujemy innych zabiegów i procedur.
Czy pojawienie się żylaka , przy intymnej części ciała , jest m.in. wskazaniem do porodu tj. CC ?
Pani Halino, Pani pytanie jest zbyt ogólne i w trosce o Pani zdrowie i bezpieczeństwo doradzamy kontakt z lekarzem specjalistą.
Witam . korzystałam w waszym szpitalu z konsultacji lekarskiej w izbie przyjęć po wypadku . Chciałabym się dowiedzieć czy byłaby możliwość otrzymania...
Pani Anito,ze względu na ochronę danych osobowych Szpitalny Regulamin Porządkowy nie przewiduje możliwości wysłania dokumentacji medycznej drogą listową i mailową.
Jak długo trzeba czekać na operację cieśni nadgarstka?
Na dzień 17.07.2017r. pierwszy wolny termin jest na 27.02.2018r.
Witam. Czy będąc na wizycie w poradni z dzieckiem, otrzymam zwolnienie lekarskie na dziecko, potrzebne dla pracodawcy? Pozdrawiam.
Oczywiście otrzyma Pani takie zwolnienie lekarskie
Witam ile kosztuje usg prywatnie brzuszka niemowlaka? A ile bym czekała że skierowaniem na NFZ?
Pani Joanno,badanie usg brzucha można wykonać prywatnie i ze skierowaniem lekarskim. Okres oczekiwania jest taki sam. Koszt badania jest zgodny z obowiązującym cennikiem.