Szpital chce zbudować kompleksowy system informatyczny

Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji pacjenta, poprawa jakości leczenia chorych czy uszczelnienie całego systemu leczenia – to tylko niektóre efekty, jakie dyrekcja szpitala w Biskupcu chce osiągnąć poprzez budowę kompleksowego systemu informatycznego. Unijny wniosek na inwestycję wartą prawie 1,6 mln zł przeszedł pozytywnie ocenę formalną w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.Dyrekcja Szpitala Powiatowego im. J. Mikulicza w Biskupcu zdaje sobie sprawę, że bez nowoczesnego, a co najważniejsze kompleksowego systemu informatycznego, rozwój placówki nie będzie możliwy albo będzie bardzo opóźniony.- Dlatego staramy się o unijne pieniądze na budowę całościowego systemu informatycznego – mówi Mirosława Bilińska, dyrektor szpitala. – Odpowiedni wniosek złożyliśmy do konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Miło mi poinformować, że nasz projekt przeszedł pozytywnie ocenę formalną i został skierowany do oceny merytorycznej.

Szpital w Biskupcu wystartował w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury 2007-13”, Priorytet 7 – Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego, Działanie 7.2 – Promocja i ułatwienie dostępu do usług teleinformatycznych, Poddziałanie 7.2.1 – Usługi i aplikacje dla obywateli. Konkurencja w konkursie jest duża, bo oprócz biskupieckiego projektu o unijne dofinansowanie stara się ponad 30 innych organizacji i jednostek. Mirosława Bilińska jest jednak dobrej myśli.- Udało nam się napisać dobry wniosek, co daje nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie – mówi dyrektor Bilińska.Rozpoczęcie projektu jest przewidziane na początek 2011 roku. Pełna realizacja projektu wymaga wykonania siedmiu ważnych zadań m.in. modernizacji i rozbudowy systemu komputerowego oraz platformy serwerowej, a także modernizacji i wdrożenia systemu dyspozytorskiego pogotowia, powiadamiania zespołów ratunkowych i lokalizacji karetek.- Konieczna jest także realizacja i uruchomienie portalu internetowego oraz systemu rejestracji on-line – dodaje Robert Zielomski, główny księgowy szpitala.

Żeby wykonać wymienione wyżej zadania niezbędny będzie zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego, drukarek, switchów, a także utworzenie dwóch połączeń światłowodowych i instalacja 100 punktów dostępowych. To jednak nie wszystko. Projekt zakłada także zakup i dostarczenie serwerów do obsługi systemu medycznego, administracyjnego i do archiwizacji obrazów.- Wszystkie te kroki pozwolą nam śledzić w systemie wszystko to, co dzieje się z pacjentem od izby przyjęć aż po wypis ze szpitala – mówi Mirosława Bilińska. – W każdym momencie i o każdej porze będziemy wiedzieli, jakie badania przeszedł pacjent, a jakie trzeba mu jeszcze wykonać. Kompleksowy system informatyczny pozwoli też na uszczelnienie całego systemu leczenia. Poprawi się jakość obsługi pacjentów, a także efektywność naszego szpitala.O tym, czy biskupiecka placówka otrzyma unijne wsparcie na inwestycję informatyczną będzie wiadomo jesienią 2010.

Fot. www.sxc.hu