Ruszyły badania satysfakcji zawodowej personelu szpitala

Poziom zadowolenia zawodowego pracowników szpitala może mieć wpływ także na poziom zadowolenia pacjentów. Im wyższy jest ten pierwszy, tym wyższy powinien być także ten drugi. Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Biskupcu chce poznać na jakim poziomie kształtuje się satysfakcja zawodowa personelu.

- Dlatego od początku września ruszyliśmy z badaniami – wyjaśnia Mirosława Bilińska, dyrektor Szpitala Powiatowego im. J. Mikulicza w Biskupcu. – Ankiety są anonimowe, co pozwoli pokazać w sposób obiektywny i rzeczywisty nastroje oraz opinie naszej załogi. Zdaję sobie sprawę, że w obecnej nienajlepszej kondycji całego systemu opieki zdrowotnej, oceny pracowników mogą być dość krytyczne. Urna, do której personel szpitala może wrzucać ankiety powoli się zapełnia. Organizatorzy badań proszą wszystkich pracowników o wypełnienie ankiety do 30 września i wrzucenie jej do tekturowej urny, która znajduje się na stoliku przy sekretariacie szpitala (I piętro). - Wszystkie ankiety będą poddane zbiorczej analizie – informuje Grażyna Pepłowska, pełnomocnik dyrektora ds. zarządzania jakością. – Z badania zostaną wyciągnięte wnioski, z którymi będą mogli się zapoznać wszyscy pracownicy. Chcę podkreślić, że przeprowadzenie ankiety wśród personelu jest także czynnością, która jest wymagana do programu akredytacji szpitala. Badania wśród pracowników muszą być przeprowadzone przynajmniej raz w roku.

Ankiety powinni wypełnić wszyscy pracownicy placówki, a jest ich w tym momencie około 400. W ankiecie pracownicy mogą np. ocenić swoje miejsce pracy pod względem wyposażenia stanowiska oraz estetyki i czystości. Ponadto ocenie podlega też współpraca z innymi działami i oddziałami szpitala, szanse na awans, poziom wynagrodzenia, stabilność zatrudnienia, czy możliwość korzystania z funduszu socjalnego i przedstawiania oraz realizacji własnych pomysłów.