szpital

ZDROWIE I DOBRO PACJENTÓW NASZYM CELEM NADRZĘDNYM

Odnowienie certyfikatu akredytacyjnego za unijne pieniądze

Szpital w Biskupcu bierze udział w projekcie „Wsparcie procesu akredytacji zakładów opieki zdrowotnej”, który jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki temu cała procedura akredytacyjna na początku 2011 roku będzie dofinansowana ze środków unijnych.

Przyznany szpitalowi w 2008 roku certyfikat akredytacyjny traci ważność w maju 2011. To ważny dokument wydawany przez Ministra Zdrowia świadczący o tym, że pełne spektrum działalności klinicznej oraz zarządzania i administracji szpitala są godne zaufania. Stwierdzili to zewnętrzni wizytatorzy w oparciu o dostępne i opublikowane standardy. Placówka w Biskupcu rozpoczęła merytoryczne przygotowania do odnowienia certyfikatu akredytacyjnego. Są one w całości finansowane ze środków zewnętrznych. Jest to możliwe dzięki wykazanej zapobiegliwości i przystąpieniu jesienią 2008 roku do projektu systemowego prowadzonego przez  Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) w Krakowie. Projekt „Wsparcie procesu akredytacji zakładów opieki zdrowotnej” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 2.3. Wzmocnienie potencjału zdrowia osób pracujących oraz poprawa jakości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, Poddziałanie 2.3.3 Podniesienie jakości zarządzania w ochronie zdrowia.

- Udział w projekcie umożliwia sfinansowanie środkami unijnymi całego procesu akredytacyjnego, czyli na przykład szkoleń, wizyty akredytacyjnej zewnętrznych ekspertów, czy opracowanie zestawu wskaźników dla oceny jakości opieki – mówi Grażyna Pepłowska, pełnomocnik dyrektora ds. zarządzania jakością, która wróciła właśnie ze szkolenia w Krakowie. – Dzięki temu szpital oszczędza kilkanaście tysięcy złotych.

Pomyślna szczegółowa kontrola, którą przeprowadzi w kwietniu przyszłego roku czterech wizytatorów będzie skutkowała odnowieniem certyfikatu akredytacyjnego na kolejne trzy lata do 2014 roku. Żeby otrzymać ten ważny dokument trzeba uzyskać wynik powyżej 75 procent w ocenie punktowej.

- Przy zaostrzonych wymaganiach konieczny jest bardzo duży nakład pracy – mówi Grażyna Pepłowska. – Warto jednak popracować, bo szpital akredytowany daje bezpieczeństwo pobytu pacjentowi oraz gwarantuje bezpieczeństwo personelowi szpitala. Wymagania stawiane szpitalom z certyfikatem akredytacyjnym są opracowywane także na podstawie głośnych medialnych spraw. Grażyna Pepłowska podkreśla, że posiadanie certyfikatu to liczne korzyści dla pacjentów, którzy wiedzą, co ich czeka w szpitalu, są dobrze poinformowani i znają zalecenia na okres po wyjściu z placówki. Dzięki akredytacji w szpitalu rejestrowane są zdarzenia niepożądane, co pozwala wyciągać wnioski na przyszłość i zapobiega powtarzaniu błędów.

Na zdjęciu Grażyna Pepłowska z plakatem promującym projekt "Wsparcie procesu akredytacji...

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Kategoria: