Neurologiczne cacko w biskupieckim szpitalu

Ten nowoczesny sprzęt o dość skomplikowanej nazwie zbada precyzyjnie uszkodzenia nerwu łokciowego i wzrokowego, zaniki mięśni czy tzw. męczliwość – mowa o aparacie EMG/NCS/VEP, który właśnie trafił do szpitala w Biskupcu. Taki sprzęt miała do tej pory tylko jedna placówka w całym regionie!

Do Szpitala Powiatowego im. J. Mikulicza w Biskupcu został dostarczony kolejny nowoczesny sprzęt. Po tomografie komputerowym i specjalistycznych łóżkach tym razem zakupiony został aparat EMG/NCS/VEP, z którego najbardziej cieszą się lekarze, personel oraz pacjenci Oddziału Neurologii oraz Poradni Neurologicznej. Wszak starzejące się społeczeństwo oraz życie w nieustannym stresie i pędzie sprawiają, że schorzenia oraz problemy neurologiczne stają się coraz powszechniejsze. Dlatego dyrekcja placówki w Biskupcu dokłada wszelkich starań by zapewnić dobrą dostępność do specjalistycznych porad. Zakupiony aparat EMG/NCS/VEP pozwoli dokładnie badać i diagnozować pacjentów w pracowni EMG, która mieści się w korytarzu na I piętrze prowadzącym z holu do szpitalnej administracji. - Godne podkreślenia jest także to, że szpital w Biskupcu jest drugą placówką w województwie warmińsko-mazurskim, która posiada aparat EMG! – mówi Grażyna Pepłowska, pełnomocnik dyrektora ds. zarządzania jakością. Zastosowanie aparatu jest dość szerokie, bo służy on m.in. do:- badania uszkodzeń nerwów obwodowych urazowych i samoistnych (np. zespół cieśni nadgarstka – objawia się drętwieniem i bólami rąk w nocy), - badania  uszkodzeń nerwu łokciowego (np. w rowku nerwu łokciowego - objawia się osłabieniem siły dłoni i mrowieniem 4 i 5 palca),- badania zaników mięśni, np. dystrofii mięśniowych,- badania uszkodzeń nerwu wzrokowego (wzrokowe potencjały wywołane), np. niedorozwoju nerwu wzrokowego u dzieci,- badania męczliwości (próba miasteniczna) – objawia się np. nieuzasadnionym wysiłkiem narastającym w ciągu dnia zmęczeniem).Jak podkreśla Grażyna Pepłowska na badania aparatem EMG będą kierowani pacjenci z oddziału, jak i opieki ambulatoryjnej z przychodni oraz poradni. Szpital liczy także na to, że z rzadko występującego w regionie sprzętu będą korzystać także pacjenci z innych szpitali województwa. Koszt zakupu aparatu EMG to około 60 tys. zł. Pieniądze pochodziły z budżetu szpitala.