szpital

ZDROWIE I DOBRO PACJENTÓW NASZYM CELEM NADRZĘDNYM

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne

Kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego:
mgr Małgorzata Miller specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej

Kontakt:
Dział analityki/ Asystent dyżurny:

tel. 89 715 62 69 laboratorium@szpital-biskupiec.pl

Pracownia bakteriologii:
tel. 89 715 62 28 mikrobiologia@szpital-biskupiec.pl

Pracownia immunologii transfuzjologicznej:
tel. 89 715 63 16

Kierownik:
tel. 89 715 62 33 kierowniklab@szpital-biskupiec.pl

Laboratorium oferuje szeroki panel badań diagnostycznych z zakresu:
• biochemii i immunologii,
• alergologii,
• diagnostyki boreliozy,
• hematologii i koagulologii,
• analityki ogólnej,
• mikrobiologii,
• serologii grup krwi.

Badania są wykonywane przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę diagnostów laboratoryjnych oraz techników analityki medycznej przy użyciu nowoczesnych analizatorów. Wysoka jakość świadczonych usług jest potwierdzona certyfikatami w krajowych i międzynarodowych programach kontroli jakości organizowanych przez: Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi, Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej w Łodzi, Randox.

Badania w Laboratorium można wykonać na zlecenie lekarza poradni, z którą szpital ma podpisaną umowę, lub odpłatnie zgodnie z obowiązującym cennikiem.

Punt pobrań materiału biologicznego
Poniedziałek – Piątek: w godz. 7.00 – 10:00

W przypadku badań zleconych przez lekarza w trybie „cito” materiał biologiczny jest pobierany całodobowo siedem dni w tygodniu.
Z małymi dziećmi na pobranie krwi żylnej zaleca się przychodzić ok. godz. 7:00, lub po godzinie 10:00.

Przygotowanie pacjenta do badania krwi:
Do większości badań wykonywanych z krwi należy zgłosić się do laboratorium (jeśli lekarz nie zaleci inaczej) stosując się do niżej wymienionych zasad:
• rano po odpoczynku nocnym (w godzinach 7-10),
• na czczo (10-12 godzin od ostatniego posiłku, nie należy zmieniać diety 2 tyg. przed badaniem, dopuszcza się wypicie szklanki wody 30min. przed badaniem),
• ograniczyć wysiłek fizyczny 24 godziny przed badaniem,
• nie palić papierosów minimum 2 godziny przed badaniem,
• odpocząć 10-15 minut przed pobraniem w pozycji siedzącej,
• decyzję o ewentualnym przyjęciu leków przed badaniem skonsultować z lekarzem.
Małe dzieci nie muszą być na czczo, wystarczy, że nie będą bezpośrednio po posiłku, natomiast ważne jest aby były dobrze nawodnione.

Doustny test tolerancji glukozy
Na badanie trzeba się zapisać telefoniczne (tel. 89 715 62 69).
Przygotowanie pacjenta:
• 3 dni przed badaniem należy zachować typową dietę – spożycie węglowodanów nie powinno być mniejsze niż 150 g na dobę,
• przed wykonaniem testu nie należy stosować leków: glukokortykosteroidów, diuretyków tiazydowych, preparatów antykoncepcyjnych, hipotensyjnych, przeczyszczających, barbituranów, środków uspokajających, salicylanów, witaminy C,
• należy być wypoczętym, po przespanej nocy, na czczo (8-14 godzin od ostatniego posiłku).
Podczas testu nie można przyjmować posiłków i płynów, palić papierosów.
Przez cały czas trwania badania (2 godziny) należy przebywać w miejscu jego wykonywania.

Pobieranie moczu do badania ogólnego:
Przed pobraniem próbki zaopatrzyć się w aptece w jednorazowy pojemnik na mocz. Laboratorium nie przyjmuje moczu pobranego do pojemników nieprzeznaczonych do tego celu takich jak słoiki, butelki itp.
U niemowląt i małych dzieci dopuszcza się pobranie materiału do specjalnego woreczków przeznaczonych do tego celu (dostępne w aptece). Woreczek z moczem należy umieścić e jednorazowym pojemniku na mocz.
Do badania ogólnego należy dostarczyć pierwszą poranną próbkę moczu, pobraną po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody i mydła.
Mocz należy pobrać z tzw. środkowego strumienia: pierwszą porcje moczu należy oddać do toalety, następnie porcję około 50 ml oddać do wcześniej przygotowanego pojemnika, końcową porcję moczu należy oddać do toalety. Pojemnik dokładnie zakręcić i podpisać nazwiskiem i imieniem.
Mocz dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie (maksymalnie 2 godziny).

Pobieranie moczu na posiew:
Przed pobraniem próbki zaopatrzyć się w aptece w jednorazowy sterylny pojemnik na mocz.
Laboratorium nie przyjmuje materiału w pojemnikach nieprzeznaczonych do tego celu.

Zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja moczu. Mocz należy pobrać w warunkach aseptycznych ze środkowego strumienia moczu (nie przelewać z nocnika, basenu itp.) Pojemnik szczelnie zakręcić, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium (maksymalnie 1 godzina, lub przechowywać w lodówce do 2 godzin).

Pobieranie dobowej zbiórki moczu (DZM)
Dobową zbiórkę moczu przeprowadza się w okresie 24 godzin, w następujący sposób:
• przygotować pojemnik przeznaczony do wykonania dobowej zbiórki moczu o pojemności ok. 2-3 litry oraz jednorazowy pojemnik do badania ogólnego moczu,
• odrzucić pierwszą poranną porcję moczu w dniu, w którym rozpoczyna się badanie i odnotować godzinę rozpoczęcia zbiórki,
• każdą następną porcję oddawanego moczu należy w całości przenieść do pojemnika, (w czasie przeprowadzanej zbiórki pojemnik przechowywać w lodówce),
• czynność zbierania każdej porcji moczu powtarzać aż do następnego dnia, do tej samej godziny, w której rozpoczęto zbiórkę, (pierwsza poranna porcja moczu, oddana dnia następnego, jest ostatnią porcją, którą należy przenieść do pojemnika),
• zawartość pojemnika dokładnie wymieszać i odnotować dokładnie objętość zebranego moczu,
• odlać próbkę o objętości około 50 – 100 ml do jednorazowego pojemnika przeznaczonego do badania ogólnego moczu,
• do próbki dołączyć informację o czasie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki,
• podpisać pojemnik danymi pacjenta oraz całkowitą objętością zebranego moczu i dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie.
Uwaga! Jeśli z jakiejś przyczyny choćby jedna porcja moczu, oddana w czasie zbiórki dobowej, nie została przeniesiona do pojemnika, należy ponownie przeprowadzić zbiórkę moczu w innym dniu.
Laboratorium nie wykonuje badań wymagających dodania środka konserwującego.

Pobieranie kału na pasożyty, krew utajoną, rotawirusy, posiew:
Przed pobraniem próbki kału należy zaopatrzyć się w aptece w specjalny pojemnik z przytwierdzoną do nakrętki łopatką oraz w czysty i suchy pojemnik. Próbkę kału należy pobrać zgodnie z wymienionymi poniżej zasadami:
• przed pobraniem kału opróżnić pęcherz moczowy,
• oddać kał do przygotowanego wcześniej czystego suchego pojemnika,
• za pomocą łopatki z nakrętki pojemnika należy pobrać małe próbki kału z kilku punktów (całkowita ilość kału w pojemniku powinna odpowiadać wielkości orzecha włoskiego, a jeśli kał jest płynny objętość próbki powinna wynosić około 3 ml),
• pojemnik z próbką szczelnie zakręcić, opisać imieniem i nazwiskiem i dostarczyć do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie
(Jeżeli czas od pobrania do dostarczenia przekracza 2 godziny, próbkę należy przechowywać w lodówce).

Wymaz na owsiki
Przed pobraniem materiału należy zgłosić się do laboratorium w celu otrzymania odpowiedniego zestawu do pobrania materiału oraz uzyskania instrukcji pobrania wymazu. Pobrany materiał dostarczyć niezwłocznie do laboratorium.

Czas oczekiwania na wyniki badań
Większość wyników badań wykonywanych w laboratorium jest dostępna do odbioru po godzinie 14 w dniu pobrania materiału biologicznego. Czas oczekiwania na wyniki badań specjalistycznych wykonywanych u podwykonawców wynosi do 7 dni, a w przypadku badań o dłuższym czasie realizacji pacjent jest informowany o możliwym terminie odbioru wyniku.

Odbiór wyników badań
Poniedziałek – Piątek: w godz. 7.00 – 17:00

W przypadku badań zleconych przez lekarza w trybie „cito” wyniki są wydawane całodobowo siedem dni w tygodniu.

Uwaga! Wyniki badań laboratoryjnych są wydawane po weryfikacji tożsamości pacjenta! Po odbiór wyników należy zgłaszać się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Wyniki badań mogą zostać udostępnione osobom trzecim tylko na podstawie pisemnego upoważnienia przez pacjenta (formularz upoważnienia dostępny w Punkcie Pobrań).

W przypadku uzyskania wyników parametrów krytycznych zagrażających życiu pacjenta pacjent jest informowany telefonicznie o konieczności pilnego odbioru wyniku i konsultacji lekarskiej.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZYCH USŁUG