BIP

SZPITAL BEZ BÓLU

    Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu uzyskał 01.06.2015 roku certyfikat „Szpital bez bólu”.

Po raz drugi przystąpiliśmy do certyfikacji „Szpital bez bólu”. Uzyskaliśmy kolejny certyfikat potwierdzający, że Szpital spełnia wymagane kryteria określone przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Certyfikat przyznawany jest na okres 3 lat. Pierwszy certyfikat otrzymaliśmy w 2011 roku.

Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne zainicjowały program „Szpital bez bólu”, który polega na nadawaniu certyfikatu „Szpital bez bólu” placówkom, które spełnią określone kryteria i przez to przyczyniają się do podniesienia jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego w szpitalach.

Postępowanie przeciwbólowe jest elementem procesu diagnostyczno-terapeutycznego polegającym na ocenie natężenia bólu oraz modyfikacji postępowania terapeutycznego, dążącego do zmniejszenia natężenia odczuwanego bólu. Celem postępowania przeciwbólowego jest zmniejszenie poziomu odczuwalnego bólu, poprawa dobrostanu somatycznego i psychoemocjonalnego pacjenta po zabiegu operacyjnym aby osiągnąć możliwie wysoki komfort hospitalizacji.

Skuteczne leczenie bólu pooperacyjnego zmniejsza zachorowalność okołooperacyjną, liczbę powikłań, przyspiesza gojenie się ran, umożliwia szybszą mobilizację pacjenta co przekłada się na skrócenie okresu hospitalizacji, a co za tym idzie zmniejsza koszty generowane przez przedłużone hospitalizacje oraz leczenie powikłań.